Trapunto – technika prošívání
Co je trapunto?
Technika trapunto se používá na zvýraznění menších ploch vzoru výplní, nejlépe vatelínem. Vznikají tak plastické vzory.
Pomůcky pro trapunto
- bavlněná látka (plátno, nejlépe v bílé nebo smetanové barvě). Na spodní stranu použijeme řídce tkaný mušelín nebo perličkové plátno.
- prošívací (quiltovací) nit v barvě látky – je pevnější než běžná nit a neuzluje se. Speciální nit lze nahradit šicím hedvábím.
- jehlu na quiltování – je cca o třetinu kratší než obyčejná jehla a umožňuje krátké stehy. Dlouhá jehla není vhodná, protože pruží a špatně se s ní manipuluje.
- vatelín nebo výplňovou vatu – jeho tloušťku volíme podle charakteru výrobku
- vyšívací rám nebo kroužek – nezbytná pomůcka zejména při vyšívání větších ploch
- párátka
- vypratelný fix nebo tužku pro přenesení vzoru na látku
- silnější bílou bavlněnou přízi pro výplně tunýlků
Postup práce při šití technikou trapunto
- překreslíme vzor na vrchní látku, nejlépe pomocí vypratelného fixu. Na spodní stranu přišpendlete spodní látku. Začneme s prošíváním pomocí návleku nitě dlouhého cca 45 cm. Drobnými předními stehy prošijeme předkreslený vzor. Látku vypereme ve vlažné vodě a po uschnutí vyžehlíme.
- začneme vyplňovat motiv rounem nebo vatelínem. Tkaninu s prošitým vzorem upevníme do vyšívacího kroužku nebo rámu. Párátkem opatrně roztáhneme zadní jemnou látku a vzniklým otvorem zatlačíme vlákno dovnitř. Pokud je motiv větší, musíme jej vyplnit vatelínem postupně několika otvory. Nitky (vlákna) řídké látky vyrovnáme jehlou zpět.
- vytvoříme tunýlek kolem středového motivu – protahujeme dvojitým návlekem bavlněné příze v barvě tkaniny. Používáme jehlu s tupou špičkou a velkým ouškem. Jehlu vpíchneme mezi oba materiály, po malém úseku jehlu vytáhneme, ale nestahujeme, necháme na volno. Ve stejném místě opět vpíchneme a takto pokračujeme kolem celého motivu. Návlek musí tak široký, aby po protažení byl vyplnění celý tunýlek. Tyto vyplněné tunýlky se používají pro zvýraznění plasticity vzoru.