Speciální materiály na vyšíváníK moderní době patří i nové vyšívací materiály. Většina výšivek se stále vyšívá na bavlněné nebo směsové vyšívací látky. Do hry ale vstupují i nové a netradiční materiály.

Moderní vyšívací látky

Plastová kanava patří asi k nejvíce známým moderním materiálům na vyšívání. Jedná se o plastovou mřížku různých tvarů, nejčastěji obdélník nebo kruh. Dírky mohou být v různých hustotách a velikostech. Z plastové kanavy lze vytvářet 3D výšivky jako např. kabelky, domečky nebo zápichy do květináčů a ozdoby na pověšení.

Plastové tvary na vyšívání

Plastové tvary na vyšívání

Vinylová aida je plastová vyšívací látka, netřepí se a je snadno ohebná. Používá se na výrobu vyšívaných dekorací, jako např. prostírání.

Rozpustná látka je hitem posledních let. Jedná se o čirou mřížku, která se přiloží na látku, polštář nebo oděv. Po vyšití motivu se výšivka namočí do studené vody a mřížka se rozpustí. Výšivka zůstane zachována na látce.

Plastová rozpustná látka na vyšívání

Plastová rozpustná látka na vyšívání

Další netradiční materiály, na které lze vyšívat

Dřevěná překližka – většinou menší vyřezávané motivy s předem připravenými dírkami.

Papír – papírová přáníčka nebo jednoduché motivy na kartónu.

Fólie na zpevnění při vyšívání na jemné látky – vodou rozpustný vlizelin. I když je určen zejména pro strojní vyšívání, lze jej použít i na zpevnění a následné vyšívání velmi jemných a lehkých látek.