Ruční prošívání – quiltování
Ruční prošívání nebo-li quiltování je technika ručních prací, pomocí které prošíváme látku (quiltujeme), čímž vznikají vzory.
Pomůcky pro ruční prošívání
- Bavlněná látka, např. plátno. Dbáme na to, aby látka nebyla příliš silná, protože by nešla prošívat.
- Quiltovací nit – je pevnější než běžná strojová nit a neuzluje se.
- Quiltovací jehly – jsou kratší, práce s nimi je snadnější, protože umožňují šít i krátké stehy.
- Na podložení potřebujeme vatelín. Tloušťku volíme podle použití – na deky a přehozy silnější, na ostatní výrobky slabší.
- Vyšívací kroužek, pro větší výrobky pak vyšívací rám.
- Vypratelný fix pro překreslení motivu na látku.
Tipy a triky pro ruční prošívání
- První jednoduché vzory pro prošívání můžeme navrhnout pomocí pravítka a kružítka.
- Neviditelné uzlíky – na konci návleku uděláme malý uzlík. Jehlu do látky vpíchneme kousek od místa, kde chceme začít prošívat. Ven ji vypíchneme tam, kde chceme začít. Trhnutím dostaneme uzlík pod povrch prvních dvou vrstev. Dáváme pozor, aby se uzlík nedostal přes všechny vrstvy. Nit se takto nebude párat a uzlík nebude vidět.
Pracovní postup při prošívání
- Vzor si překreslíme na vrchní látku.
- Na spodní látku si položíme vatelín, na něj vrchní látku s předkresleným vzorem a všechny tři vrstvy prošpendlíme nebo prostehujeme.
- Takto připravený „polotovar“ vypneme do kroužku nebo rámu a drobnými předními stehy prošíváme podle nakresleného vzoru. Návleky neděláme delší jak 45 cm, protože dochází k oděru prošívací nitě.
- Drobným předním stehem prošíváme podle linie motivu. Návlek končíme tak, že kousek nad povrchem látky nit několikrát omotáme kolem jehly, vpíchneme pod horní látku a vatelín a opět trhneme. Těsně u povrchu látky zbývající návlek odstřihneme.
- Dokonale provedené prošívání je bez uzlíků a vypadá z líce i z rubu téměř stejně.