Jak naučit děti vyšívat?Vyšívání je snadné a zábavné. Děti můžeme učit vyšívat již od čtyř let. Zde je pár rad, jak na to:

  1. Jednoduchý obrázek

Najdeme jednoduchý vzor (třeba sluníčko, kytičku), který překreslíme na látku. Jednoduché vzory mají tu výhodu, že jsou rychle vyšité. U větších motivů se může stát, že děti přestane vyšívání bavit, protože hned nevidí výsledek svého snažení.

  1. Naučíme děti jednoduché základní stehy

K základním stehům patří: zadní steh, obrysový steh nebo křížkový steh. Tyto stehy jsou nejčastěji používané a přitom jsou jednoduché. Nejdřív zkoušíme vyšívat na kousku látku velkými stehy, postupně je zmenšujeme.

  1. Omezený počet barev

Pro výuku vyšívání u dětí používáme jen omezený počet barev, max. 5 odstínů. Nejlépe, když necháme děti barvy vybrat. Pro vyšívání volte pestré barvy.

  1. Krátké lekce vyšívání

Vyšívejte po kratších časových úsecích. Děti neudrží pozornost dlouho.

  1. Volba jehel, bavlnek a vyšívací látky

Pro výuku vyšívání volíme tlusté jehly, které jdou dětem lépe uchopit. Můžeme použít speciální plastové jehly. Z bavlnek volíme silnější příze, např. perlovku. Pro začátečníky je nejlepší mírně natužená bavlněná látka. Látka nesmí být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká.

  1. Vyšívací pomůcky

Některé vyšívací pomůcky jako jehly a nůžky jsou ostré a můžou být pro děti nebezpečné. Naučte děti, jak s nimi opatrně zacházet a jak je správně ukládat.

  1. Čistota při práci

Naučte děti si pravidelně před vyšíváním umývat ruce, aby výšivka zůstala čistá.

  1. Nezapomeňte dítě vždy pochválit za odvedenou práci!

Jednoduché předlohy na vyšívání

Jednoduché předlohy na vyšívání

Jednoduché předlohy na vyšívání

Jednoduché předlohy na vyšívání

Jednoduché předlohy na vyšívání

Jednoduché předlohy na vyšívání