Plný stehPlný steh je výplňový steh a vytváří jemný vzhled zaplněných motivů. Tvoří jej jednoduché ploché stehy kladené rovnoběžně vedle sebe tak, aby vytvořily dojem celistvé plochy.

Tento steh se využívá na vyplnění motivů různých tvarů a skvěle vyniká při malbě jehlou. Plný steh není obtížný, ale pro dosažení pěkného výsledku je dobré napnout tkaninu na rám. Stehy je třeba klást těsně vedle sebe, aby podkladová tkanina nikde neprosvítala.

Plné vyšívání ploché

Motiv předkreslený na tkanině (nejvhodnější je tkanina s pevnou a hustou strukturou) vyplňujeme jednosměrnými (vodorovnými nebo svislými) stehy, kladenými hustě vedle sebe. Plastičtějšího efektu docílíme, budeme-li klást jednotlivé stehy podle povahy motivu také šikmo (např. při vyplňování dělených listů apod.).

Plné ploché vyšívání

Plné ploché vyšívání

Plné vyšívání vypouklé

Na předkreslený motiv nejprve vytvoříme podklad z řetízkového nebo předního stehu. Přes tento podklad pak vyšíváme stejně jako u ploché výšivky. Vyšité motivy jsou velmi zřetelné, plastické.

Plné vyšívání vypouklé

Plné vyšívání vypouklé

Postup vyšívání plného stehu

Vytáhněte jehlu v bodě A, vpíchněte do bodu B a vytáhněte v C. Opatrně nit protáhněte a můžete šít další steh. Těsně vedle stehu vpíchněte jehlu do D a vytáhněte ji v E. Vyšívejte přesně podle předkreslených kontur. Stejným způsobem zaplňte motiv. Udržujte stejné napnutí nitě, aby povrch vypadal jemně.

Postup vyšívání plného stehu

Postup vyšívání plného stehu