Řetízkový steh – jak vyšívat a použitíŘetízkový steh patří mezi nejčastěji používané stehy. Tento jednoduchý řadový steh, který má původ v Indii, se využívá obvykle na vytvoření obrysu, nebo v řadách vyplňuje plochu. Slouží i jako steh podkladový při vyšívání plném vypouklém. Užívá se také při zdobení pleteniny.

Pro tento druh vyšívacího stehu se hodí téměř všechny vyšívací materiály, výjimku tvoří snad jen ty velmi řídké. Pracujeme horizontálně nebo shora dolů. Jehlu vypíchneme z rubu na líc, bavlnkou vytvoříme očko, jehlu vpíchneme do původního místa a rubem vedeme o potřebný počet nitek vpřed nebo dolů a vypíchneme očkem z bavlnky. Pro další steh opět vytvoříme očko z bavlnky, jehlu vpíchneme zpět do místa, kde končil poslední steh, rubem vedeme o stejnou vzdálenost dopředu a očkem vpíchneme a utáhneme. Postup opakujeme.

Řetízkový steh

Řetízkový steh

Postup vyšívání řetízkového stehu

Vytáhněte jehlu v bodě A. Vpíchněte vlevo od bodu A a vytáhněte v bodě B. Nit obtočte pod jehlou zprava doleva. Protáhněte nit. Vpíchněte vlevo od bodu B do smyčky a vytáhněte jehlu v bodě C. Vytvořte smyčku jako v prvním kroku.

Řetízkový steh do kytičky

Podle prvního obrázku vytvořte smyčku. Ve vrcholu ji přichyťte drobným stehem. Když vyšijete pět položených stehů do kruhu, vznikne kytička – sedmikráska.

Řetízkový steh do kytičky

Řetízkový steh do kytičky