Jak vyšívat křížkovým stehemVyšívání křížkovým stehem je velmi snadné. Křížková výšivka patří k nenáročným vyšívacím technikám, a proto je ve světě rozšířená a velmi oblíbená. Křížkovým stehem se vyšívá na látky s pravidelnou strukturou např. česká kanava nebo panama, ze zahraničních pak aida.

Poznámka: aby výšivka působila pěkným vzhledem, je nutné dodržet při vyšívání stejný směr spodních a vrchních stehů. Pro snadnější vyšívání je látku možné vypnout do vyšívacího rámečku (není to ovšem nutnost).

Postup vyšívání křížkovým stehem

1. křížkový stehPři vyšívání v řadách zespodu nahoru, začínáme první řadu spodních stehů vpravo a pokračujeme doleva.
Postup vyšívání křížkovým stehemPři vyšívání vrchních stehů pokračujeme zleva doprava – tím se nám udělá celý křížek.
Postup vyšívání křížkovým stehemPři vyšívání křížkového stehu odshora dolů, začínáme řadu spodních stehů vždy vlevo dole.
Postup vyšívání křížkovým stehem Jakmile dokončíme celou řadu křížků, můžeme bavlnku vypíchnout níže na začátek nové řady spodních stehů.
Postup vyšívání křížkovým stehem Při vyšívání řady stehů seshora dolů je postup trochu odlišný. V tomto případě vyšíváme jednotlivé celé stehy. Až po vyšití jednoho stehu pokračujeme o řadu níž na další steh. To stejné platí při vyšívání řady stehů obráceně.
Postup vyšívání křížkovým stehem Šikmé řady křížkovým stehem se také vyšívají po jednotlivých stezích.
Postup vyšívání křížkovým stehem Při posunutí další řady vypichujeme jehlu již o jeden křížek dále.
Postup vyšívání křížkovým stehem Při vynechání některých míst na látce, vedeme bavlnku za látkou a pokračujeme ve vyšívání.