Křížkové vyšívání



Křížkové vyšívání patří k technice „vyšívání s počítanou nití“ a je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších na světě. Vyšívají se různě barevné křížky, ze kterých vznikne výsledný obraz nebo motiv.

V dřívějších dobách se křížkové vyšívání používalo zejména na jednoduché motivy, např. různé geometrické obrazce. V dnešní době se pomocí křížkových stehů vyšívají i složité velké obrazy s desítkami barev a tisíci křížky. Toto je možné zejména díky kvalitním vyšívacím přízím, které lze zakoupit v mnoha barevných odstínech.

Jaká látka je vhodná pro křížkové vyšívání

Pro křížkové vyšívání je nejvhodnější látka s pravidelnou vazbou, a to buď bavlněná, nebo lněná. Křížkový steh se obvykle vyšívá přes dvě vlákna. U látek typu kanava a aida jsou dírky pro stehy předem dané skupinou vláken. Velikost stehu je určená hustotou vazby látky.

Vyšívací kroužek nebo rám

Malé motivy lze vyšívat pouze v ruce. U větších je pak nutností vyšívací kroužek nebo rám, které zajistí pravidelnost stehů a úhlednou výšivku.

Křížkové vyšívání

Křížkové vyšívání

Příze a bavlnky pro křížkové vyšívání

Vyšívací přízi volíme podle typu látky, na kterou vyšíváme. Obecně platí, že příze by měla být stejně silná nebo o něco málo slabší jak vlákna tkaniny. Každý druh vyšívací příze vytváří jiný vzhled křížkového stehu. Vyšíváme buď mulinkami, bavlnkami, perlovkami, vlněnými přízemi, lněnými přízemi nebo speciálními metalickými přízemi s leskem. U některých výšivek lze použít tako tenké háčkovací příze.

Jehla pro křížkové vyšívání

Jehlu volíme podle tkaniny, na kterou budeme vyšívat. Obecně u křížkové výšivky platí, že by jehla měla mít tupou špičku, aby nepropíchávala vlákna látky.

Motivy pro křížkové vyšívání

Křížkové vyšívání je velmi oblíbená technika, proto již bylo vytvořeno nepřeberné množství různých předloh – od jednoduchých motivů, přes složitější až k velkým uměleckým dílům. Pomocí křížkového stehu lze vyšít jakýkoliv motiv.