Tipy pro vyšívání na tmavé nebo černé látkyVýšivka na černé látce je vždy výzva. Není to práce jednoduchá, ale výsledek vždy stojí za to. Kontrast černého podkladu s výraznými barvami dodává výšivce originalitu.

Osvětlení

Dobré osvětlení je vždy základ při vyšívání na tmavou látku. Během dne je ideální denní světlo z okna. Večer pak dobře poslouží lampička s rozptýleným světlem, která svítí odspodu (ne přímo do očí) a osvětluje otvory v látce.

Bílé pozadí

Otvory v černé látce jsou lépe viditelné, pokud máme bílé pozadí – např. kousek bílé látky nebo světlý polštář na klíně.

Vyšívání na černou látku

Vyšívání na černou látku

Kroužek nebo rámeček

Při vyšívání na černou látku používáme kroužek nebo rámeček – při vypnuté látce jsou mnohem lépe vidět dírky v látce.

Použití lupy

Pokud při vyšívání běžně lupu nebo brýle nepoužíváte, můžete je u vyšívání na černou látku vyzkoušet. Možná budete překvapení, jak jsou dírky lépe vidět.

Vyšívací látka

Ještě než začnete vyšívat na černou látku, zvažte, kterou zvolíte. Nejlepší je černá aida, která má pravidelnou strukturu a dírky jsou dobře viditelné. Oproti aidě je černé plátno vhodné pouze pro zkušené vyšívačky.

Vyšívací jehla

Při vyšívání na aidu používáme jehlu s tupou špičkou, pomocí které se lépe hledají otvory v látce.

Pracujeme pomalu

Vyšívání na tmavou látku je velmi náročné pro oči, proto pracujeme pomalu a děláme časté přestávky, abychom se vyhnuli problémům se zrakem. Vhodné je střídat s jiným projektem, který je vyšíván na světlý materiál.