Jak zakončovat vyšívané ubrusy – tipy a trikyPřed vyšíváním ubrusů ze silně třepivých materiálů nejdříve začistíme okraje. Nejjednodušším způsobem je dvojí zahnutí do rubu a prošití na stroji.

Velice hezké je začištění ubrusů ažurou. Ve vzdálenosti asi 2 cm od okraje vytáhneme počet nitek, odpovídající požadované šíři ažury. K této mezírce na dvakrát zahneme okraj a zastehujeme. Při zpracování ažury současně přišíváme okraj.

Základní ažura

Základní ažura

Jednoduché a hezké je zakončení okraje ubrusu třásněmi. Po obvodu rovně střiženého obdélníku nebo čtverce vytáhneme potřebný počet nitek. Abychom zabránili dalšímu třepení. Také můžeme okraj těsně nad třásněmi prošít.

Třásně

Kruhové a oválné ubrusy nezačišťujeme dvojím zahnutím okrajů, protože pak nehezky vypadají, jakoby „táhnou“. Mnohem jednodušší a vzhlednější je ubrus pouze obšít nebo oentlovat. Náročné, ale krásné je zakončení smykovaným zoubkováním.

Častým, avšak poněkud obtížným způsobem zakončování okrajů ubrusů je obháčkování krajkou. Dokončenou výšivku nejprve přežehlíme, aby se okraje zpevnily. U husté tkaniny, do které se špatně vpichuje háček, předšijeme po okraji linku řetízkovým stehem – do toho již lze vpíchnout háček snadno.

Zakončení výšivky krajkou

Zakončení výšivky krajkou

Pokud vyšíváme ubrus na jemný materiál, je nutné upnutí do vyšívacího kruhu nebo rámu, aby tkanina zůstala rovná. Při stříhání základního tvaru musíme počítat s potřebným přesahem pro upnutí.