Stonkový steh – jak vyšívat a použitíStonkový steh patří mezi nejstarší vyšívací stehy. Jednotlivé stehy se jemně překrývají a vytvářejí křehkou, lehce vystouplou linii. Steh je jednoduchý a příjemně se vyšívá. Už samotný název naznačuje, že stonkový steh se často využívá k vyšívání stonků květin. Je ideální na vyšívání zakřivených tvarů a složitých lineárních detailů. Díky jemné struktuře je možné ho využít i na vyplnění motivů.

Vyšíváme zleva doprava. Z rubu vypíchneme jehlu na líc, ve zvolené délce ušijeme první steh doprava šikmo dolů, rubem se vrátíme a zhruba ve dvou třetinách až jedné polovině stehu vypíchneme na líc, celý postup opakujeme. Stehy klademe hustě vedle sebe, aby vytvořily linku.

Při správném šití tohoto stehu je třeba držet přízi stále pod jehlou. Pokud by se příze dostala nad jehlu, steh nebude dobře provedený. Z rubu by výšivka měla vypadat jako řada úhledných zadních stehů.

Stonkový steh

Stonkový steh

Postup vyšívání stonkového stehu

Vytáhněte jehlu v bodě A, vpíchněte do B a vytáhněte v C tak, aby nit zůstala pod jehlou. Protáhněte nit. Nit držte stále pod jehlou, píchněte do bodu D, vytáhněte v bodě B a dokončete druhý steh. Opakujete celý postup a pokračujte ve vyšívání řady. Stehy musí být stejně dlouhé.

Stonkový steh - vyplnění motivu

Stonkový steh – vyplnění motivu