Vyšívání saténovou přízíPro vyšívání saténovou nebo hedvábnou přízí jsou vhodné „výplňové“ stehy. Plochy vyšité saténovou přízí jsou lesklé a odrážejí světlo.

Lesklou saténovou přízí vyšíváme tak, aby stehy byly poskládané úhledně jeden vedle druhého a byly pravidelné. Dodržujeme zejména směr vyšívání u výplňových stehů. Jednotlivé stehy nesmějí být příliš dlouhé, protože by vypadaly neúhledně. Proto větší plochy rozdělujeme na menší části.

Stehy pro saténové příze

K základním stehům pro vyšívání saténovou přízí patří plochý steh a reliéfní plochý steh – ten vyšíváme jako klasický plochý steh, ale po vyšití celou plochu vyšijeme ještě jednou, přičemž stehy směřují v pravém úhlu k předchozím stehům. Tímto způsobem dosáhneme vyvýšení celé plochy.

Dalším saténovým stehem je tzv. oddělený, který se používá u čínské výšivky (mezi jednotlivými vyšívanými plochami jsou úzké nevyšité mezery).

Oddělený steh u čínské výšivky

Oddělený steh u čínské výšivky

A jaké existují saténové vyšívací příze?

Saténové příze

Saténové příze

Na českém trhu existuje několik saténových přízí, určených pro ruční vyšívání. Všechny jsou v lesklém provedení, liší se tloušťkou, např.:

DMC Satén – 36 odstínů, 6-ti nitková mulinka s dělitelnými nitkami, vysoký lesk.

Vyšívací hedvábí JAS – 15 odstínů, jedno silnější vlákno, 100% viskózového hedvábí, český výrobek.