Technika malování jehlou na látku stramínMalování jehlou na látku stramín patří k velmi oblíbeným vyšívacím technikám.

Co budeme pro vyšívání potřebovat?

Látka stramínstramín je látka s pravidelnou strukturou, bývá natužený. Vyšíváme buď na jednoduchý nebo dvojitý, záleží na použitém stehu.

Vyšívací příze – nejčastěji se používá perlovka, vyšívací vlna, pletací nebo háčkovací příze. Dalším zajímavým materiálem jsou vyšívací stužky. Při výběru vyšívacích přízí dbáme na tloušťku příze, aby stehy vždy zakrývaly podkladovou látku.

Ukázka malování jehlou na stramín

Ukázka malování jehlou na stramín

Na fotce jsou u výšivky použité tyto stehy: křížkový steh, půlkřížek a obrysový (zadní) steh. Půlkřížek je vyšívaný ve dvojí verzi – jedním vláknem nebo dvěma vlákny. Zároveň je u některých stehů využitá technika tvídování, tj. vyšívání dvěma odstíny (míchání barev).

Vyšívací jehly – používáme gobelínové, které mají tupou špičku. Tupá špička usnadňuje vyšívání tím, že dobře klouže do dírek stramínu a nepropichuje vlákna. Velikost volíme podle velikosti mezer mezi jednotlivými vlákny – jehla by měla volně klouzat.

Vyšívací rámeček – při této technice vyšívání je rámeček nutností, protože zabraňuje kroucení látky při vyšívání. Můžeme použít rámy čtvercové nebo obdélníkové. Vyšívací kruhy nejsou pro tento druh vyšívání vhodné.

Motivy na vyšívání – většinou se vyšívají geometrické tvary podle rozkresu nebo předlohy. K oblíbeným patří také abstraktní motivy, jejichž plochy jsou vyplněné různými stehy.

Ukázka malování jehlou na stramín

Ukázka malování jehlou na stramín

Příprava na vyšívání

Než začneme vyšívat, připravíme si látku potřebného rozměru, kterou vypneme do rámečku. Okraje látky oblepíme páskou nebo obšijeme entlovacím stehem. Zabráníme tak třepení krajů látky při vyšívání.

Speciální fixou nebo tužkou na látku si obkreslíme základní obrysy vyšívaného vzoru z předlohy.

Jak vyšívat s rámečkem?

Při vyšívání používáme vyšívací rámeček tak, že jednou rukou vpíchneme jehlu shora do látky a druhou rukou ji zespodu vytáhneme.

Jak dlouhé návleky přízí používat?

Při vyšívání používáme spíše kratší návleky (cca 50 – 60 cm). Při protahování látkou se příze odírá a může dojít až k jejímu chlupacení nebo také ztenčení.