Nejčastější chyby při vyšívání – 2. částPokračování článku Nejčastější chyby při vyšívání – 1. část

  1. Při vyšívání používejte vyšívací kroužek nebo rám

Používáním vyšívacího kroužku nebo rámu předejdete neúhledným stehům nebo stahování látky. Rámečky pomáhají při vyšívání tím, že látka je vypnutá a stehy jsou rovnoměrné. Navíc látka není pomačkaná tak, jako když ji držíme jen v ruce a nedochází k zašpinění okrajů.

  1. Odstranění vyšívacího rámečku

Pokud nebudeme delší dobu vyšívat, vždy odstraníme rámeček z vyšívací látky. Rámeček při delším uložení vytlačí na látce obrys, který jde pak těžko odstranit, poškození látky může být trvalé (dojde k polámání nebo deformování vláken). U velkých stolních rámů toto nehrozí.

  1. Odstranění jehly

Pokud nebudeme delší dobu vyšívat, odstraníme zapíchnuté jehly z látky, aby nedošlo k zabarvení látky, např. od rzi.

  1. Dostatek vyšívacích bavlnek

Než začneme vyšívat, zakoupíme dostatečný počet bavlnek. Nikdy nekombinujeme starší vyšívací příze s nově zakoupenými. Starší můžou mít již vybledlé barvy. Také může dojít k malé změně odstínu od výrobce. Rozdíl v barevnosti je pak na výšivce viditelný, zejména při vyšívání větších jednobarevných ploch.

  1. Zašpinění výšivky

Před začátkem vyšívání si vždy umyjeme ruce, aby nedošlo k zašpinění výšivky. U vyšívání nejíme a nepijeme. Zejména káva, čaj nebo limonády dokážou udělat skvrny, které již nejdou vyprat.

  1. Správné praní a čištění výšivky

Než se pustíme do praní hotové výšivky, zjistíme si, z jakého materiálu je látka a příze. Bavlněné příze pereme v ruce na nízkou teplotu. Vlněné příze se neperou, ale chemicky čistí. Některé výšivky se pouze otírají vlhkým hadříkem.

  1. Hotovou výšivku správně uložíme

Vyšívání je krásný koníček, kterému je věnováno množství času a finančních prostředků. Nenechme svoje hotové výšivky zničit špatným uložením. Výšivky nenecháváme ležet složené, záhyby jsou pak viditelné. Nejlépe je výšivku srolovat, tak se nevytvoří žádné záhyby. Také dáváme pozor, kam ukládáme vyšívané dečky. Některý dřevěný nábytek uvolňuje nátěry a dochází ke žloutnutí výšivek. Také pozor na škrobení a žehlení –  můžeme nenávratně poškodit vlákna, dojde ke zlámání.

  1. Sluneční svit

Při vystavení ručních výšivek dbáme na to, aby na ně nesvítilo slunce. Došlo by k vyblednutí a poškození. Zabránit vyblednutí můžeme tím, že použijeme speciální sklo s UV filtrem.

  1. Oprava chyb při vyšívání

Pokud zjistíte, že jste při vyšívání udělali chybu, opravujte pomalu a s rozmyslem. Stehy párejte opatrně, aby nedošlo k poškození okolních stehů nebo k vytáhnutí jiných nitek. Při párání si můžeme pomoci páradlem nebo pinzetou.

Chyby při vyšívání

Chyby při vyšívání