Látky na vyšíváníNa trhu existuje celá řada látek a tkanin, které jsou určené pro vyšívání. Mají různou strukturu, hustotu vláken, nároky na údržbu a jsou nabízeny v mnoha barevných odstínech.

Na oděvy a doplňky použijeme látku, kterou je možné často prát, aby byla zajištěna snadná údržba. Naopak pro nástěnné a bytové dekorace můžeme použít netradiční materiály. V neposlední řadě je pro každou vyšívací techniku vhodný jiný materiál – např. pro vyšívání gobelínů použijeme hrubější látku, než pro jemné vyšívání typu richelieu.

Z jakého materiálu jsou látky na vyšívání

Většina vyšívacích látek je vyrobena z bavlny, v menší míře pak ze lnu. V prodeji jsou také látky směsové (bavlna + polyester). Speciální kategorií jsou moderní „látky“ tzv. plastová aida. Pro vyšívání lze využít také některé dekorační látky.

Látky na vyšívání

Látky na vyšívání

Jak jsou vyšívací látky utkané

Podle struktury můžeme látky rozdělit na vyšívací látky s pravidelnou vazbou, které se používají pro vyšívání s počítanou nití (např. křížkové vyšívání). Některé tyto látky jsou navíc tkané z dvojité nitě, např. aida nebo panamka.

Jemné vyšívací látky mají pevnou strukturu tkaní (např. perlička nebo tesilen) a jsou vhodné pro malování jehlou, klasickou výšivku nebo richelieu.

Co je to stramín?

Stramín je vyšívací látka, která většinou bývá silně natužená. Je možné ji zakoupit v různé hustotě – označení 3ct až 32ct. Hustota 3ct a 4ct se používá pro stramín na vázání koberců technikou tapiko. Nejhustější stramín 24ct až 32ct je vhodný pro jemné vyšívání.

Další materiály, které využijeme při vyšívání

Patří sem zejména pomocné materiály: