Vyšívací příze



Pro vytváření pěkných výšivek jsou nezbytné kvalitní vyšívací příze. Pro každý druh vyšívání jsou vhodné jiné příze – odlišují se nejen různými barevnými odstíny, ale také rozdílnou sílou nebo strukturou vlákna.

Vyšívat se dá nejen přízí určenou na vyšívání, háčkování a pletení, ale také různými stužkami, korálky, provázky nebo jinými netradičními materiály.

Přehled rozdělení vyšívacích přízí

  • Bavlněné příze jsou nejpoužívanější, protože se hodí ke všem vyšívacím technikám. Tyto příze mají nespočet barevných odstínů, různou tloušťku. Jsou barevně stálobarevné a odolné proti otěru. Mulinka je univerzální vyšívací příze, která má šest spletených nitek, které se dají snadno dělit a vyšívat tak s jednou, dvěma nebo třemi nitkami. Střídání počtu nitek vytváří na výšivce reliéfní efekty.
  • Perlovka neboli perličková bavlnka je splétaná bavlnka, která se dá většinou zakoupit v klubíčkách. Používá se k technice malování jehlou a ke klasickému volnému vyšívání.
  • Hedvábné příze mají hladký lesklý povrch a výšivky z nich vypadají luxusně.

Vyšívací příze

Vyšívací příze

  • Metalické příze jsou v mnoha barevných odstínech, nejvíce se používají zlaté, stříbrné, perleťové nebo měděné. Mají různou tloušťku. Jemné metalické nitě se přidávají k bavlněným vyšívacím přízím a vytvářejí tak malé odlesky na výšivce. Silnější metalické příze jsou vhodné k samostatnému vyšívání.

Vyšívací příze metalické

Vyšívací příze metalické

  • Vlněné příze se používají zejména k vyšívání klasických gobelínů. Nevýhodou vlny je, že výšivky se nesmí prát, ale pouze opatrně čistit vlhkým hadříkem nebo vysavačem.
  • Lněné příze mají oproti bavlněným hrubší povrch.
  • Strojové vyšívací nitě jsou nabízeny buď bavlněné nebo polyesterové, v mnoha barevných odstínech nebo v metalickém provedení.