Předtisky na vyšíváníPředtisky na vyšívání jsou již hotové vyšívací předlohy. Stačí jen začít vyšívat, nemusíme se již zdržovat překreslováním vzoru na látku.

Nejčastěji se předtisky na vyšívání vyrábějí jako ubrusy, prostírání, polštáře nebo velmi populární nástěnky. Nástěnky nebo také kuchařky jsou kuchyňské výšivky nejčastěji s lidovými pořekadly, např. „Dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí“.

Předtisk na vyšívání

Předtisk na vyšívání

Jak se vyšívají předtisky?

Předtisky vyšíváme technikou klasické výšivky. K vyšívání se používá zadní steh nebo plný steh. Některé předtisky jsou navrženy pro techniku Richelieu. Zde používáme přední steh, smykovací steh a spojovací sloupky. Největší efekt techniky vyšívání Richelieu spočívá v prostřihávání motivů. Takto vyšité ubrusy působí luxusním dojmem.

Ukázka vyšitého ubrusu

Ukázka vyšitého ubrusu

Na jaké látce jsou vzory natištěné?

Většinou se používají dva druhy látky – bílé perličkové plátno a bílý nebo béžový tesilen. Látka je mírně natužená pro lepší práci.

Ukázky výšivky

Ukázky výšivky

Jak odstranit barvu tisku z látky?

Vzor předtisku je na látce natištěn modrou barvou. Po úplném dokončení výšivky barvu odstraníme tak, že výšivku namočíme do studené vody s trochou prášku na praní. Po odmočení látku šetrně v rukách vypereme opět ve studené vodě. Pozor! Nedáváme do teplé vody, modrá barva by se na látce zafixovala a nešla by již vyprat!

Předtisky na vyšívání od českého výrobce můžete zakoupit na e-rucniprace.cz .