Nejčastější chyby při vyšívání – 1. část



Při vyšívání je vhodné dodržovat určité postupy a vyvarovat se tak chyb. Ušetříme tím nejen čas, ale také finanční prostředky. Zde je seznam nejčastějších chyb při vyšívání.

  1. Než začnete vyšívat, přečtěte si pokyny a postup

Jednou z nejčastějších chyb je právě nepřečtení návodu. Začneme pak vyšívat jinou přízí, jiným množstvím nitek nebo na jinou látku, případně jinak vedeme steh. To pak může vést k tomu, že nám nestačí předepsané množství přízí nebo se nám výšivka nevejde na látku.

  1. Špatně zvolená vyšívací látka

U většiny výšek je stanovené, na jakou látku se má vyšívat. Tím je dán rozměr budoucí výšivky a spotřeba vyšívacích přízí. Pokud použijeme látku s jinou strukturou nití, změníme tím také spotřebu přízí. U některých výšivek je vyžadováno vytahování nití z látky. Pokud zvolíme nevhodnou látku, nebudeme moct výšivku dokončit.

  1. Špatně zvolená velikost jehly

Pokud zvolíme silnou jehlu, bude problém s průchodem navlečené jehly přes látku. Dalším problémem můžou být propíchané dírky v látce, které nepůsobí pěkně nebo může dojít k stáhnutí látky. V případě, že jsme zvolili malou jehlu, bude problém s navlékáním nití. Také bude docházet k rychlému otěru nitě a ta nám bude chlupatět.

  1. Kdy použít tupou a ostrou jehlu

Tupá jehla s oblým koncem se používá u látek s pravidelnou strukturou, kde potřebujeme stehy šít mezi vlákny, tj. do dírek. Používá se u počítané výšivky – křížková, gobelínová, atd. Ostrou jehlou naopak můžeme propichovat i jednotlivá vlákna, používá se u látek bez dírek a speciálních vyšívacích technik, např. malování jehlou. Volbou špatné jehly se nám vyšívání nebude dařit.

  1. Uzlík na niti při zahájení vyšívání

Při vyšívání se snažíme vyhnout dělání uzlíků a to tak, že použijeme neviditelný uzlík nebo konce zapošíváme. Uzlíky způsobují výstupky na výšivce, látka není hladká, práce nepůsobí čistým dojmem. Uzlíky pak můžou vadit při rámování.

  1. Špatná volba vyšívacích přízí

Vyšívací přízi volíme podle druhu vyšívání – výrazné linie vyšíváme silnější přízí (nebo několika vlákny), úzké linky vyžadují tenká vlákna. Tloušťka nití je dána také použitým stehem a látkou. V jedné výšivce se mohou kombinovat různé tloušťky nití, dochází tím k plastičnosti výšivky. Při špatně použité vyšívací přízi může dojít ke stahování látky nebo jsou naopak stehy volné.

  1. Kvalitní vyšívací příze

Pro vyšívání by měly být používány kvalitní příze, určené pro vyšívání, které jsou stálobarevné (barva by neměla zapustit do látky) a nechlupatí (nedochází k rychlému oděru vlákna při vyšívání). Levné příze prodávané v balíčku několika barev jsou určené pro pletení náramků přátelství nebo dětské ruční práce, atd. Mají malou škálu barev a rychle se odírají – chlupatí.

  1. Značky na látce

Značky na látce děláme vždy speciální tužkou nebo fixou určenou pro látky. Tyto speciální fixy buď sami po pár hodinách zmizí, nebo je lze snadno vyprat. Nikdy nepoužíváme tužky a pera určená pro psaní na papír. U těchto dochází k zapití do látky a nelze je vyprat. Před začátkem vyšívání je dobré na kousku látky vyzkoušet, zda jdou značky z látky odstranit.

  1. Pozor na zažehlovací tužky

Zažehlovací tužky se používají u některých druhů vyšívání při přenášení vzorů na látku. Při zažehlení značky zůstávají trvale na látce. Nakreslený vzor se pak celý překryje výšivkou.

Nejčastější chyby při vyšívání

Nejčastější chyby při vyšívání

Nejčastější chyby při vyšívání – 2. část