Jaké jsou druhy vyšívání?Historie lidstva je od nepaměti doprovázena výšivkou, která ani v dnešní době neztrácí na popularitě.

Výsledek vyšívání nás potěší svojí krásou. Vyšívání je možné přirovnat k malování – možnosti, jak se vyjádřit pomocí vyšívání, nejsou nijak omezeny. V dnešním moderním, uspěchaném světě, představuje ruční vyšívání formu relaxu a účinnou protistresovou formu ručních prací.

Vyšívání zahrnuje velké množství rozmanitých technik, k nejznámějším patří:

  • Křížkové vyšívání
  • Stužkové vyšívání
  • Hladké vyšívání
  • Assisi výšivka
  • Richelieu
  • Korálková výšivka
  • Prýmkování
  • Hardanger
  • Diamantová mozaika

Křížkové vyšívání

Křížkové vyšívání (anglicky cross stitch) je jednou z nejstarších vyšívacích technik. Ve svých začátcích se používala hrubá jednobarevná tkanina, která byla díky vyšívání vzhlednější a příjemnější.

Tato technika je jednoduchá. Stačí se naučit vyšívat křížkový steh. Pro začátečníky je důležité, aby vyšívali stehy vždy jedním směrem. Obrázek se vyšívá podle schématu (předlohy), kde v jednotlivých čtverečcích vyčteme, jakou barvou vyšívat. Vyšívací plátno (látka) může mít různou barvu a také různou velikost vyšívaných křížků (záleží na tom, jak jsou daleko od sebe umístěné dírky v látce). Látky mohou být bavlněné, lněné nebo hedvábné. K vyšívání lesklých efektů můžeme použít perleťové nebo metalické nitě s odleskem.

Křížkové vyšívání

Křížkové vyšívání

Stužkové vyšívání

Stužkové vyšívání je velmi populární. Je známo již od středověku, ale tím, že byla omezená volba materiálů, jej vyšívačky moc nepoužívaly. V dnešní době je k dispozici nepřeberné množství vyšívacích stuh ze saténu, hedvábí nebo jemné organzy. Většinou se vyšívají květinové motivy, které vypadají jako živé. Tato technika vyšívání vypadá jedinečně a je velmi originální.

Hladké vyšívání (malování jehlou)

Touto vyšívací technikou vznikají mistrovská díla a pro vyšívání je potřeba zkušenost. Můžeme vyšívat na různé druhy látek, schéma na vyšívání není nutné. Na látku se předkreslují pouze hrubé obrysy budoucí výšivky. Ty se pak obšívají obrysovými stehy a vnitřek těchto stehů se vyplňuje výplňovými stehy. Přesnost, kombinace barev a různé druhy stehů – to je základ pro hladké vyšívání.

Assisi vyšívání

Tato technika je pojmenována podle italského města Assisi, kde byla vynalezena. Jedná se o jednoduchou techniku vyšívání, při které se vyšívá pozadí vzoru a vzor samotný zůstává nevyšitý. Většinou se vyšívá pouze jednou barvou, tím se jedná o velmi rychlou techniku. Vyšívá se různě velkými křížkovými stehy.

Richelieu

Při vyšívání Richelieu je charakteristické, že se používá pouze jedna barva. Jedná se o těžší techniku vyšívání, při které se obšité vzory prostřihují a přebytečná látka se odstraní. Důležité je velmi přesná a pečlivá práce. Výsledek je většinou ohromující, výšivka je podobná krajce a je velmi elegantní.

Před začátkem vyšívání je nutné vzor překreslit na látku, a to velmi přesně. Alternativou je zakoupit již hotové předtištěné vzory, které jsou pravidelné a přesné.

Korálkové vyšívání

Korálkové nebo také perlové vyšívání je velmi staré. Dnes se používají skleněné korálky, které se přišívají na látku. Kombinováním barev vzniká vzor – většinou je na látce předtištěný. Tato technika se používá nejen pro vyšívání obrázků, ale také např. korálkových kabelek, peněženek, opasků atd.

Jaké jsou druhy vyšívání?

Jaké jsou druhy vyšívání?

Prýmkování (sutaška)

Princip této techniky spočívá ve vyšívání barevnými provázky, které jsou velmi poddajné. Jedná se vlastně o úzký bavlněný nebo viskózový prýmek o tloušťce 3 až 10 mm. Uprostřed prýmku je drážka, skrz kterou se sutaška přišívá k látce. Tato výšivka se používá zejména při zdobení oděvů nebo výrobě bižuterie.

Hardanger

Hardanger je velmi populární zejména v severských zemích. Základem je pravidelné vyšívání počítaných stehů na látku s pravidelnou strukturou.

Diamantová mozaika

Při této technice (Diamond painting mozaika) se nepoužívá jehla ani vyšívací příze, přesto je postup velmi podobný křížkovému nebo korálkovému vyšívání. Základem je předtištěný vzor na plátně s čtvercovou mřížkou, na který se lepí malé barevné kamínky (mozaika). Využití diamantové mozaiky je méně praktické, jak u klasického vyšívání – většinou najde uplatnění pouze jako ozdoba interiéru (obrázek).