Jak správně vybrat vyšívací saduVyšívání patří právem k jedněm z nejoblíbenějších druhů ručních prací. Na trhu je velké množství vyšívacích předloh a hotových vyšívacích sad, které umožňují ihned začít s vyšíváním vybraného obrázku.

Jak vybrat vyšívací sadu?

Kde začít? Nabídka vyšívacích potřeb je opravdu obrovská, ale nejoblíbenějším produktem jsou vyšívací sady. Jak správně vybrat vyšívací sadu, abychom byli s výsledkem vyšívání spokojení a obrázek splnil naše očekávání?

Vyšívací sady

Vyšívací sady

Při výběru dáváme pozor na velikost konečné výšivky a to zejména s ohledem na to, kam budeme chtít hotovou výšivku umístit. Dále je dobré si uvědomit, kolik času chceme vyšívání věnovat. Pamatujeme na to, že pokud má výšivka na délku nebo šířku více jak 130 stehů, je již považována za velkou a náročnou. Dobře si prohlédneme informace, které jsou u vyšívací sady uvedené – jaké jsou použité vyšívací stehy, počet barev a celková velikost výšivky. Dále je důležitá informace, zda je sada dodávána s návodem, nejlépe v češtině. Návod je důležitý zejména pro začátečníky.

Po rozbalení sady pečlivě prostudujeme předlohu. Dobře se vyšívá podle předlohy, která je ve uvedená ve formě znaků – ať již černobílých nebo barevných. Obtížně se vyšívá podle předlohy, která je vyrobená pouze jako barevné čtverečky, zejména pokud se barvy odlišují od dodaných vyšívacích přízí.

Na přední straně vyšívací sady bývá umístěna fotka hotové výšivky. Je to velmi dobrá pomůcka při práci, zejména při vyšívání detailů.

Co obsahuje vyšívací sada?

Vyšívací sada obsahuje vše, co budeme potřebovat při práci. Na zadní straně vyšívací sady většinou výrobci uvádějí kompletní specifikaci vyšívací sady, tj. použité materiály – zda se jedná o kvalitní látky typu Aida, Lugana, atd. Důležité je také to, jaké jsou použity vyšívací příze. Řada výrobců používá velmi kvalitní příze značky DMC. Někteří kompletují sady svými přízemi, které mají barvy odlišné od barev vyšívacích přízí dodávaných na trh. Vyšívacích přízí bývá v sadách dodáváno nejméně o 20% více, než je potřeba k vyšívání (je zohledněno různé napětí nití, párání, atd.).

Co obsahuje vyšívací sada?

Co obsahuje vyšívací sada?

Mnoho výrobců do svých sad vkládá speciální oddělovače, tzv. papírové organizéry pro příze, do nichž se ukládají příze a zapisují se symboly. Papírové organizéry usnadňují a zrychlují vyšívání.

Základní hlavní pravidla pro výběr vyšívací sady

  • velikost sady a její složitost
  • počet použitých vyšívacích technik
  • zda je sada určená pro začátečníky nebo zkušené vyšívačky