Vyšívací kruhy, kroužky, rámečky a vyšívací rámyVyšívací kruhy a rámečky slouží k upnutí látky při vyšívání. Používají se u většiny vyšívacích technik. Upnutím do rámečku docílíme při vyšívání pravidelných stehů a látka zůstane nepomačkaná.

Vyšívací kruhy a kroužky

Vyšívací kruhy a kroužky mohou být dřevěné nebo plastové a lze je zakoupit v různých velikostech – od průměru cca 10 cm až do průměru cca 35 cm. Dřevěné kroužky jsou vyráběny z tvrdého bukového dřeva, které zaručuje dlouhou životnost. Bukové rámečky a kroužky se vyznačují velmi pěkným opracováním dřeva, jsou hladké a nehrozí zranění od třísek. Vyšívací kroužky se dále vyrábějí z bambusu, díky čemuž jsou velmi lehké do ruky. Plastové rámečky jsou vhodné pro děti, prodávají se v různých barvách.

Velikost vyšívacího kroužku vybíráme podle rozměru výšivky – ideální je, pokud se celý motiv vejde do prostoru kruhu. Tím se vyhneme možnému poškození hotové výšivky při přemisťování kruhu na jinou část látky.

Detail šroubu u vyšívacího kroužku

Detail šroubu u vyšívacího kroužku

Jak upevnit látku do rámečku?

Než vyšívací látku upevníme do rámečku nebo kroužku, je dobré ji vyprat, vyžehlit, případně na ni přenést motiv, který budeme vyšívat. Látka musí být v rámečku vypnutá – osnova a útek by měly vzájemně svírat pravý úhel. Látku vkládáme mezi dva kruhy a pak utahujeme pomocí šroubu. U jemných látek je vhodné kruhy omotat lemovkou, aby se vyšívací látka nepoškodila.

Jednoduché vyšívací rámy

Jednoduché vyšívací rámy jsou vyrobeny z měkkého dřeva a látka se na ně připevňuje pomocí připínáčků.

Vyšívací rám s vypnutou látkou

Vyšívací rám s vypnutou látkou

Vyšívací rámy a gobelínové rámy

Tyto rámy jsou propracovanější, než jednoduché vyšívací rámy. Tvoří je kulaté tyčky na horní a spodní straně, do kterých se látka nasune a namotá tak, aby byla vypnutá. U některých rámů je možné látku k tyčkám přistehovat. Postranní latě jsou nastavitelné a upravuje se s nimi velikost rámu.

Na trhu jsou k dostání rámy v různých velikostech – malé do ruky, stolní nebo velké stojací.