Punch Needle – technika vyšívání dutou jehlouTechnika vyšívání pomocí duté jehly je velmi stará. Umožňuje jednoduše vytvářet plastické výšivky.

Vyšívání dutou jehlou je rychlejší než klasické vyšívání, jehlu nemusíme látkou provlékat, pouze ji propichujeme. K tomuto druhu vyšívání potřebujete pouze speciální děrovací dutou jehlu, látku, vhodnou přízi a vyšívací bubínek. Většinou se vyšívají menší motivy, proto rozdělaná práce nezabere mnoho místa.

Punch Needle – technika vyšívání dutou jehlou

Punch Needle – technika vyšívání dutou jehlou

Dutá jehla na vyšívání

Dutá jehla vypadá jako pero, ale hrot je s otvorem, kterým se protáhne vyšívací příze (přesně tam, kde bývá náplň na psaní). Pomocí tohoto speciálního pera se propichováním látky vytvářejí smyčky – jedna vedle druhé.

Dutá jehla

Dutá jehla

Návod na vyšívání dutou jehlou

Než začneme s vyšíváním, vybereme si vhodný vzor, který překreslíme na látku. Můžeme použít některou metodu, která se používá i u klasického vyšívání.

Látku upevníme pevně do vyšívacího kroužku a začneme s vyšíváním. Jako první vyšíváme menší plochy – nejdřív obrys a pak postupně vyplňujeme vnitřek (nejlépe po obvodu předchozí řady směrem do středu plochy).

Vyšíváme tak, že jehlu držíme kolmo k látce. Vždy pracujeme ze zadní strany vzoru, smyčky vznikají na druhé straně. Zatlačením na jehlu propíchneme látku a protlačíme ji na druhou stranu, čímž protáhneme i přízi. Při propichování látky se vždy ozve typický zvuk. Jehlu vytáhneme zpět (stejným otvorem), na druhé straně látky nám právě vznikla smyčka. Otvor v látce se vytažením jehly uzavře a smyčku tak drží na místě. Pokud jsou smyčky volné a lze je snadno vytáhnout, je chyba v příliš řídce tkané látce.

Tento postup vyšívání neustále opakujeme. Při vytvoření smyčky posuneme jehlu o malý kousek vedle a uděláme nový otvor do látky a tím vznikne nová smyčka.

Pokud potřebujeme vyměnit přízi za jinou barvu, jehlu povytáhneme na rubové straně, odstřihneme přízi a zajistíme lepidlem. Za přízi v žádném případě netaháme, protože bychom si vyvlékly všechny smyčky!

Navlékání duté jehly

Navlékání duté jehly

Jak navlékneme dutou jehlu

Ke každé duté jehle je dodáván speciální navlékač, bez kterého se jehla navléká jen velmi obtížně. Navlékač protáhneme od jehly až k zadní části držadla. Zde do navlékače připevníme přízi a navlékač opět vytáhneme zpět přes otvor v jehle. Poté pomocí navlékače protáhneme přízi i přes malý otvor, který je ve vrchní části jehly.